تبلیغات
اسكو - اسکو
 
شهر فرهنگیان
اسكو
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : اسکویی
اسکو


 

نگاهی گذرا به شهرستان اسکو

شهرستان اسكو یكی از نزدیكترین شهرستانهای استان آذربایجان شرقی به مركز استان (شهرستان تبریز) می باشد كه حدود سی كیلومتر از مركز استان فاصله دارد این شهرستان با وسعت 9/1170 كیلومترمربع 67/2 درصد مساحت استان را دارا است و از شمال به شهرستانهای بستان آباد و از مغرب به دریاچه ارومیه محدود است.

جغرافیای طبیعی شهرستان اسکو

اسكو منطقه ای ییلاقی با تپه ماهورهایی از بقایای آتشفشانهای سهند در دورانهای پیشین می باشد كنارهای دریاچه ارومیه در غرب مسطح و جلگه ای و هرقدر از غرب به شرق پیش رویم ارتفاع زمین بیشتر شده تا به قله های سهند كه پیوسته پوشیده از برف می باشد می رسیم. بنابراین اسكو به مناسبت واقع شدن در مسیر كوهپایه های سهند و برودت آن از یكطرف و بخارات و رطوبت دریاچه ارومیه از سوی دیگر دارای یكنوع آب و هوای ملایم و مرطوب می باشد. اگر بخش مركزی شهرستان اسكو را مبداء قرار دهیم هر قدر بطرف مغرب (دریاچه ارومیه) پیش رویم زمین سرازیر و هوا گرمتر و هر قدر بطرف مشرق كوههای سهند رویم زمین سربالایی و هوا خنكتر و سردتر می‌گردد. كوهستان سهند پس از سبلان یكی از بزرگترین و مهمترین برجستگیهای آذربایجان شرقی و از معروفترین كوههای آتشفشانی خاموش ایران است كه در 50 كیلومتری جنوب تبریز قرار دارد و سلطان داغی در شمال كوهستان سهند و در بخش مركزی شهرستان اسكو واقع شده است. این كوه بعد از قله جام داغی سهند و در بخش مركزی شهرستان اسكو واقع شده است. این كوه بعد از قله جام داغی سهند به ارتفاع 3710 متر و قوچ گلی سهند به ارتفاع 3700 متر سومین قله سهند محسوب می شود كه كه 3476 متر ارتفاع دارد این كوه یكی از كوههای مهم آتشفشانی سهند بوده كه در حدود ده میلیون سال پیش فعال بوده است و بعلت برودت هوا و انجماد و انقباض، توده سنگ ها بصورت ورقه ورقه درآمده اند.

آب و هوا: شهر اسكو در جنوب تبریز و در شمال كوههای سهند قرارگرفته و ارتفاع آن از سطح دریای آزاد حدود 1500 متر می باشد. این شهر به مانند سایر شهرهای آذربایجان دارای تابستان كوتاه و ملایم و زمستانهای سرد و طولانی می باشد. بارندگی آن بیشتر در فصول سرد سال بوده و تابستانهای آن خشك و گاهی با بارندگیهای رگباری می باشد متوسط بارش سالانه 288 میلی متر می باشد و بیشترین بارش ثبت شده در طول مدت آماری (1968 تا 1984)، 473 میلی متر در سال و كمترین بارش سالانه ثبت شده 192 میلی متر می باشد. بیشتر بارندگی های بهاره می باشد كه حدود 5/40% بارندگیها را شامل می شود كه در اوایل بهار بصورت باران و برف در اواسط بهار بارانهای مداوم می باشد از اواسط خرداد به بعد معمولاً بارندگیها قطع و خشكی یا كم بارانی تا اواخر شهریور ادامه می یابد بارندگیهای تابستان كه حدود 5% بارشها را شامل می شود بیشتر بصورت رگبارهای اتفاقی می باشد و در بعضی تابستانها ممكن است اصلاً بارشی روی ندهد بارشهای پاییزه كه حدود 5/25% بارندگیهای سالانه را شامل می شود از مهر شروع می شود و در اوایل بصورت باران و در اواخر پائیز بصورت باران یا برف ریزش می كند بارندگیهای زمستانه تا حدود 29% بارشهای سالانه بصورت برف می باشد.

پوشش گیاهی: شهرستان اسكو فاقد جنگل طبیعی می باشد و وضعیت مراتع شهرستان بشرح زیر
می باشد: الف) مراتع خوب 9500 هكتار كه كل تولید علوفه سالانه آن بطور متوسط 6308 تن كه برابر
24% كل مراتع شهرستان می باشد. ب) مراتع متوسط 28000 هكتار كه كل تولید علوفه سالانه آن بطور متوسط 8120 تن كه برابر 55% كل مراتع شهرستان می باشد. ج) مراتع فقیر 8500 هكتار كه كل تولید علوفه سالانه آن بطور متوسط 340 تن كه برابر 21% كل مراتع شهرستان می باشد.

 قابل ذكر است كه كلاً وسعت مراتع 46000 هكتار و كل تولید علوفه سالانه بطور متوسط 14767 تن می باشد كه درصورت اجرای برنامه های احیاء و اصلا مراتع، كل مراتع از قابلیت خوبی برخوردار می باشد.

منابع آب: منابع آب شهرستان اسكو عمدتاً از طریق منابع زیرزمینی تامین می گردد. شیوه رایج در این زمینه حفر و تجهیز چاههای عمیق و نیمه عمیق است اغلب بهره برداری زراعی با صرف هزینه های قابل ملاحظه قسمت عمده ای از نیاز آبی اراضی خودرا تامین و گاهاً نیز به آب فروشی اقدام می كنند. در ضلع شرقی دریاچه ارومیه شورشدن آب با سرعت تصاعدی در حال پیشروی است آبهای شور بطرف لایه های آبدار خشكی نفوذ و وضعیت نامطلوبی را بوجود می آورد و اگر این روند همین طوری پیش برود و موضوع بصورت جدی گرفته نشود آب و خاك منطقه كیفیت خودرا از دست داده و در امر زراعت و باغداری قابل بهره برداری نخواهدبود. بخش دیگری از منابع آب مورد استفاده، جریانات سطحی منطقه است كه عمده ترین آن رودخانه آجی چای و سرشاخه‌های آب می باشد. آب سرشاخه های شیرین این رودخانه در فصول پرآبی و براساس حقابه های موجود بین بهره برداران توزیع می شود. ضمناً جریان رودخانه آجی چای نیز در فصل بهار بدلیل مناسب بودن كیفیت آن برای مصارف كشاورزی مورد استفاده زارعین و بهره برداران حاشیه رودخانه قرارمی گیرد.

  تقسیمات کشوری شهرستان اسکو

شهرستان اسكو در گذشته یكی از بخشهای تابعه شهرستان تبریز بوده است. شایان ذكر است كه بخشداری اسكو در آذرماه 1321 شمسی تاسیس گردیده و قدمت و سابقه ایجاد و تاسیس بخشداری قبل از ارتقاء به سطح شهرستان بیش از 55 سال می باشد ضمناً قبل از فرمانداری شدن این شهرستان خسروشهر یكی از شهرهای تابعه بخش اسكو بود كه در سال 1376 همزمان با ارتقاء بخشداری اسكو به فرمانداری،خسروشهر و آبادیهای اسفهلان، لاهیجان، اسپس – قلعه چه و شیخ حسن از این شهرستان منتزع و پس از ارتقاء به سطح بخش به شهرستان تبریز الحاق گردید و شهر ایلخچی نیز به بخش ایلخچی تبدیل و هم اكنون یكی از بخش های تابعه شهرستان اسكو می باشد.

تعداد روستاهای شهرستان 40 پارچه آبادی می باشند كه 21 روستا تابع بخش مركزی و 16 روستا تابع بخش ایلخچی می باشند.

جمعیت

جمعیت اسکو برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۱۶٬۱۴۰ نفر بوده‌است که از این تعداد ۸٬۰۴۰ نفر مرد و ۸٬۱۰۰ نفر زن بوده‌اند. همچنین تعداد خانوارهای این شهر، ۴٬۹۲۸ خانوار بوده‌است. براساس همین سرشماری از مجموع ۱۶٬۱۴۰ نفر جمعیت ساکن اسکو، ۱۲٬۷۸۴ نفر باسواد و ۲٬۰۴۹ نفر بی‌سواد بوده‌اند.

پیشینه تاریخی شهرستان اسکو

محققان‌ اسکو را با اوشکایای‌ کهن‌ یکى‌ مى‌دانند. چنانکه‌ از مآخذ آشوری‌ بر مى‌آید، اوشکایا شهری‌ دارای‌ قلعه‌ بوده‌ که‌ در شرق‌ دریاچة ارومیه‌ و در دامنة کوه‌ سهند قرار داشته‌ است. محققان‌ معتقدند که‌ جایى‌ به‌ نام‌ اوشکایا در ناحیة خورخور که‌ در کتیبة اَرگیشتى‌ اول‌ در شرح‌ لشکرکشى‌ سال‌ دهم‌ وی‌ 77 ق‌ م‌ آمده‌ است‌، همان‌ اوشکایا در مآخذ آشوری‌ است‌. بر اساس‌ سنگ‌ نوشته‌های‌ متعلق‌ به‌ شاه‌ آشور سارگِن‌ دوم‌ 22 ق‌ م‌، در جریان‌ حملة وی‌ به‌ حدود اورارتو، اوشکایا که‌ در آن‌ هنگام‌ دژ مرزی‌ اورارتو بود، بدون‌ پیکار به‌ تصرف‌ آشوریان‌ درآمد و با شمار دیگری‌ از روستاهای‌ پیرامون‌ آن‌ به‌ آتش‌ کشیده‌ شد. پس‌ از آن‌ نامى‌ از اوشکایا در منابع‌ دیده‌ نمى‌شود. در دورة اسلامى‌، حمدالله‌ مستوفى‌ در نزهة القلوب‌ از اسکو به‌ عنوان‌ یکى‌ از آبادیهای‌ بزرگ‌ ناحیة باویل‌ رود و در کنار باویل‌، خسروشاه‌، میلان‌ و فسقندیس‌ نام‌ مى‌برد. در عالم‌ آرای‌ نادری‌ اسکو از نقاط آباد آذربایجان‌ معرفى‌ شده‌ است‌. در جنبش‌ مشروطه‌، مردم‌ اسکو در کنار مردم‌ تبریز با قوای‌ دولتى‌ و قزاقان‌ روس‌ به‌ مبارزه‌ برخاستند.

آثار تاریخی و نقاط دیدنی

روستای کندوان: یکی از روستاهای دهستان سهند می باشد که در 18 کیلومتری جنوب اسکو در دامنه سرسبز سلطان داغی و در 50 کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده است. روستای تاریخی کندوان در دامنه شمالی ارشد داغی و قسمت غربی توده کوهستانی سهند در بخش شرقی دره آبرفتی قرار دارد.

آنچه به کندوان هویت باستانی داده وجود 117 خانوار و منزل مسکونی در درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره ای که روستاییان کندوان داخل این توده ها برای خود خانه مسکونی، آغل، انبار، کارگاه ایجاد کرده اند. وجه تسمیه کندوان به خاطر خانه های کندوئی شکلی می باشد که در دل صخره های کرانی کله قندی شکل تعبیه شده است و از خصوصیات این خانه هاست که هوای داخل آن در زمستان گرم و مطبوع و در تایستان خنک می باشد و درست برعکس بیرون که در این دهکده در تابستان مطبوع و معتدل و در زمستان و پربرف می باشد.

کوچه های دهکده کندوان در حقیقت همان شیارهای ناشی از جریان تخریبی آب های جاری است، خانه های صخره ای و سنتی کندوان از جنس لارها (Larha) و اینمبریست (Inembridt) است که در اثر مخلوط شدن مواد آتشفشان سهند با گل و لای حاصله از باران‌های سیل آسا به وجود آمده است و تپه های مخروطی و هرمی شکل بیش از 60 متر ارتفاع دارند که در درون هر مخروط بین دو یا چهار طبقه مسکن ساخته شده است که در اصطلاح محلی به این طبقات ( گیران – کران) می گویند.

درباره اوضاع معماری سنتی کندوان تعدادی از محققان و جغرافی دانان اعتقاد دارند که کندوان در ایران نظیری ندارد و نوع معماری آن از نوع معماری صخره ای است و چنین تعریف می کنند که معماری صخره ای، از نظر بازسازی بسیار پراهمیت تر از معماری معمولی است.

در معماری معمولی به وسیله مصالح ساختمانی آهک و گچ و خشت، هیات اصلی معماری را به وجود آورده اند. در معماری معمولی فضا نتیجه هیات اصلی و حجم ساختمان است در صورتی که در معماری صخره ای، عکس آن جریان دارد یعنی معمای از فضا شروع می‌شود. در مورد ایجاد طبقاتی به نام (کران) که خانه های کندوان در داخل این طبقات کنده شده نوع خاصی از معماری را به خود اختصاص داده است عقیده محققان چنین است.

معماری صخره ای روستایی کندوان در رابطه با کران های طبیعی و مناظر اطرافش دنیایی از زیبایی را آفریده است که در اثر فعل و انفعالات آتشفشاتی کوه سهند منظره ای بدیع، در یکی از خوش آب و هواترین نقاط آذربایجان ایجاد شده است که بیشتر به نظر خواب و خیال می آید.

ده ها واحد کران گوناگون چندتایی، جفتی، تکی، مخروطی، دوکی شکل یکی از مهم‌ترین مناظر طبیعی سرزمین ایران را مجسم ساخته است. بررسی های مربوط به نمونه شناسی یا تیپولوژی (Tipology) خانه های صخره ای کنداوان بررسی های مربوط که مهم ترین خصوصیت آن در ایجاد فضا پیروی اجباری از طبیعت و فرم ( کران ها)، در روستای کندوان کران ها عموماً دارای دو طبقه است و در بعضی موارد سه و حتی چهار طبقه نیز در آنها ایجاد کرده اند.

از طرفی وجود آب معدنی بسیار گوارایی که به عقیده پزشکان و مردم محل برای امراض کلیوی بسیار مفید و شفابخش است. وجود آب معدنی گوارا، خانه های صخره ای و مخروطی منحصر به فرد، دره سرسبز و خرم، آب و هوای بسیار مطبوع کوهستانی و وجود لبنیات مرغول و دلپذیر و عسل طبیعی از دیرباز روستای کندوان را مود توجه علاقمندان قرار داده است و محیط آرام بخش و سکونت شبانگاهی روستا توام با نسیم دلپذیری که از سهند زیبا می وزد.

یکی از چشمه ها که از اهمیت شایان و شهرت خاصی برخوردار است در نزدیکی روستای کندوان تحت عنوان چشمه آب معدنی کندوان ظاهر شده است جریان آب این چشمه دائمی بوده و تقریباً به طور یکنواخت می باشد. با این که در فصول پرباران تغییراتی در دبی چشمه به وجود می آید. آب دهی لحظه ای چشمه حدود نیم لیت در ثانیه است موقعیت دهانه چشمه به صورت کف دره ای و دو دهانه بوده و انتقال آب از حدود 10 متری به وسیله لوله پلیکا به منبع آب انتقال یافته و دارای مالکیت عمومی می باشد. درمان با‌ آب معدنی و به اصطلاح علمی کرونوتراپی، یکی از انواع معالجه به طریقه فیزیکی می باشد. اکنون آب چشمه معدنی کندوان یکی از موثرترین منابع طبیعی جهت از بین بردن سنگ کلیه شهرت پیدا کرده است.

قله سلطان داغی از کوهستان سهند یا زیارتگاه اسامه سپهسالار لشکر اسلام: کوهستان سهند پس از سبلان یکی از بزرگترین و مهمترین برجستگیهای آذربایجان‌شرقی و از معروفترین کوههای آتشفشانی خاموش ایران است که در 50 کیلومتری جنوب تبریز قرار دارد و سلطان داغی در شال غربی کوهستان سهند و در شهرستان اسکو واقع شده است این کوه بعد از قله جام داغی سهند به ارتفاع 3710 متر و قوچ گلی سهند به ارتفاع 3700 متر سومین قله سهند محسوب می شود که 3476 متر ارتفاع دارد این کوه یکی از کوههای مهم آتشفشانی سهند بوده که در حدود ده میلیون سال پیش فعال بوده است و به علت برودت هوا و انجماد و انقباض، توده سنگها بصورت ورقه ورقه درآمده اند. 

بقعه امامزاده اسکو: بر روی تپه‌ای در جنوب اسکو و مشرف به شهر واقع شده، گنبدی دارد آجری و بلند که چهار منفذ کوچک در چهر روی آن تعبیه شده است. در ورودی بقعه به دهلیز کوچکی باز می‌شود که راهی به درون بقعه دارد و یک ضریح چوبی کهنه روی قبر امامزاده نهاده اند. در کنار یکی از قبور سنگ طاق مانندی موجود است که تقریباً دو ثلث آن در خاک فرو رفته و مردم محل آنرا «سانجی داشی» و یا سنگ سرفه می گویند و معتقدند که بچه هایی که سیاه سرفه بگیرند اگر از زیر آن سنگ عبور کنند به جهت اینکه این سنگ دروازه اولیاء ا… بوده شفا پیدا می کنند و از جمیع امراض در امان خواهند بود.

 روستای عنصرود: یکی از اقراء پرجمعیت دهستان سهند می باشد که دارای طبیعت جذاب و سرسبز و چشمه های آب معدنی بوده که بعلت عدم راه دسترسی مطلوب آنطور که باید و شاید در سطح شهرستان و استان شناخته نشده است و نیاز به ایجاد و احداث راه مناسب به منظور توسعه صنعت توریسم دارد که در صورت ایجاد امکانات لازم و معرفی توسط ارگانهای ذیربط می تواند در توسعه اقتصادی و اجتماعی قریه مذکور و قراء همجوار خیلی موثر باشد.

پیرحیدر: مردی زاهد و گوشه نشین که بنوشته مرحوم آقای کارنگ … از سمنان به تبریز آمده بعد در اسکو سکونت گزیده است، مقبره او به همراه پسرش باباشکر الله در شرق محله سوسیان در روی تپه ای قرار گرفته و این منطقه بنام وی نامگذاری شده است، قبر پیر حیدر خاکی است و کتیبه ای ندارد و یا داشته از بین رفته است. وفات پیر حیدر در دوازدهم صفر 856 قمری در اسکو اتفاق افتاده است پائین تپه باغهای باصفاست و باغ خلیل اوف از آن جمله است و خلیل اوف که نامش حاج سیدرضا اسکویی و برادرش سید حسن بود هر دو فرزندان حاج خلیل و بانی دبستان برادران اسکویی در اسکو هستند.

 مزار الله بنده سی: بر فراز تپه ای بلند در جنوب شرقی اسکو بقعه ای وجود دارد که سابقاً گنبد خشتی داشته و اکنون فروریخته است در درون بقعه قبر سنگی ساده ای هست بدون نوشته و تاریخ فوت که قبر متعلق به پیر گمنامی است که او را الله بنده سی «بنده خدا» می گویند و قبر سنگی دیگری در بیرون بقعه وجود دارد که گوینده یکی از مریدان پیر است و مردم به صاحب این قبر هم مانند دیگر بقعه اعتقاد دارد و در روزهای متبرک به زیارت آن می روند و نذر می گویند.

مسجد پایتخت: درست در وسط دو محله علیا و سفلی اسکو واقع شده و مسجدی کوچک و آباد بدون ستون با دیوارهای عریض و طاق خشتی محکم و قدیمی بر روی دیوار جنوب مسجد سنگ نوشته مرمرینی بطول قریب یک متر و عرض شصت سانتیمتر وجود دارد. مضمون سنگ نوشته چنین است: قال الله تبارک و تعالی ان المساجد الله و لا تدعوا مع الله احداً وفق اله سبحانه و تعالی عبدالملتجی بوفور الطاعه راغمی حاجی عوض بن اخمد. بتجدید هذالعماره شریفه المبارکه بعد تخریبها. بحمدالله و سبحان و تمت به اهتمامه و جرز ذالک فی شهور سنته احد و سنین بعد الالف من الهجره النبویه و در حاشیه دست راست کتیبه عبارت «لااله الا الله» «محمد رسول الله» «علی والی الله». با همان خط و شیوه ثلث جلی بطور برجسته کنده شده است. از مضمون این سنگ نوشته برمی آید که این مسجد نیز در دوره استیلای رومیان یا بعبارت دیگر عساکر عثمانی مانند مساجد سایر بلاد آذربایجان تخریب شده و پس از مراجعت و و هزیمت آنان دوباره توسط یکی از ثروتمندان اسکو بنام حاجی عوض بن احمد در سال 1061 هجری قمری مرمت و تجدید بنا شده است.

مسجد جامع اسکو: این مسجد کمی بالاتر از مسجد پایتخت در کنار خیابان اصلی و میدان بزرگ اسکو واقع شده کف آن 2 متر از سطح خیابان بالاتر است. شش ستون سنگی و 12 گنبد ضربی آجری دارد سر ستونهایش سنگی می باشد. اهل محل تاریخ بنای مسجد را همزمان با تاریخ تجدیدبنای مسجد پایتخت می دانند. بهرحال مسجدی است آباد و خوش طرح ، مفروش دایر و نمونه زیبائی از سنگ معماری مساجد دوره شاهان صفویه.

 خصوصیات فرهنگی شهرستان اسکو

اهالی اسکو از اول مردمی فرهنگ دوست ودانش پرور بوده اند و هرگز تحت تاثیر خرافه سرایی های بعضی منفی بافان که در تحت سنگر تظاهر به دینداری مردم رااز کسب علم ودانش باز داشته اند ،قرار نگرفته اندو به همین مناسبت اولین مدرسه ی اسکو به طرزنوین در سال 1328هجری قمری در زمانی که درغالب شهر های بزرگ ایران نامی از مدارس جدید وجود نداشت و حتی در غالب آن مناطق تاسیس مدار س جدید را با چماق های تفکیر سرکوب میکردند به طور رسمی وبا استقبال گرم مردم افتتاح گردید.

اقتصاد

اسکو یکی از زرخیز ترین ومهم ترین مناطق کشاورزی ودامپروری وصنعتی آذربایجان میباشد.برگه ی زرد آلو وبادام وگردو وسایر ارقام صادراتی بخش اسکو از ممتاز ترین نوع آنهاست وسالیانه مقدار زیادی به عنوان صادرات به کشور های خارج حمل می شود وعلاوه بر آن انواع واقسام غلات و میوه جات وسیب زمینی و پیاز و انواع خشکبار وعسل و لبنیات در منطقه ی پربرکت اسکو به دست می آید وعلاوه بر تامین نیاز مورد مصرفی مردم آنجا مقدار زیادی نیز به شهر تبریز و سایر شهرستان های ایران وحتی خارج نقل می شود.

 صنعت

در قسمت صنعت نیز بخش اسکو از پیشرفته ترن مناطق آذربایجان است وصنایع تولید انواع پارچه وپتو وپوشاک ومحصولات ابریشمی وپارچه های حریر وبه خصوص کلاقه ای آنجا در ایران کم نظیر وشهرت جهانی دارد وقسمتی از صادرات این بخش را به داخل وخارج کشور تشکیل می دهد.

قسمتی از اهالی اسکو مردمی تجارت پیشه می باشند ودر این فن بصیرت زیادی دارندوکمتر اتفاق افتاده است که یک تاجر اسکویی متضررویا ورشکسته شود وبه علاوه در امر تجارت امانتی شایان تقدیر دارند ودر محاسبات تجاری مردمی خوش حساب هستند.  

وب سایت فرمانداری شهرستان اسکو

نوع مطلب : آذربایجان، 
برچسب ها : اسکو، آذربایجان،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 10 مرداد 1398 10:58 ق.ظ

Thanks! I enjoy it!
the best canadian online pharmacies online pharmacies mexico pharmacy canada canada drug pharmacy canadian pharmacies-24h pharmacy canada reviews drugstore online shopping reviews reputable canadian prescriptions online online pharmacies of canada canadian pharmacy
یکشنبه 2 تیر 1398 05:34 ب.ظ

Kudos, Good stuff!
dosagem ideal cialis we recommend cialis best buy cialis 5 mg we recommend cheapest cialis cialis vs viagra cialis professional yohimbe cialis bula cialis e hiv generic cialis comprar cialis navarr
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:11 ق.ظ

Terrific facts. Regards.
cialis diario compra we recommend cheapest cialis cialis great britain cialis 5 mg scheda tecnica tadalafil 20 mg cialis side effects dangers cialis therapie cialis lilly tadalafi cialis 05 cialis e hiv
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:12 ب.ظ

You mentioned it terrifically!
comprar cialis 10 espa241a comprar cialis navarr tadalafil 20mg generic cialis review uk cialis 20mg preis cf cialis arginine interactio acheter cialis kamagra cialis wir preise cialis efficacit best generic drugs cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 12:14 ق.ظ

Factor very well utilized.!
ou acheter du cialis pas cher cialis coupons printable cialis with 2 days delivery cialis qualitat cialis venta a domicilio tadalafil 200 cialis coupon rx cialis para comprar buy cialis cheap 10 mg il cialis quanto costa
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:22 ق.ظ

Kudos. I like it!
cialis online cialis generic cialis y deporte no prescription cialis cheap side effects for cialis online prescriptions cialis only best offers 100mg cialis cialis generico postepay achat cialis en europe cialis 30 day sample
جمعه 24 خرداد 1398 11:05 ق.ظ

Really all kinds of useful knowledge.
cialis qualitat prezzo cialis a buon mercato cialis prices in england cialis authentique suisse cialis great britain cialis 05 cialis cost cialis uk link for you cialis price cialis en 24 hora
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:34 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
the best choice cialis woman cialis 20mg preis cf discount cialis only now cialis 20 mg cialis rezeptfrei sterreich cialis side effects cialis en 24 hora low cost cialis 20mg tadalafil female cialis no prescription
دوشنبه 20 خرداد 1398 12:37 ب.ظ

Great stuff. Thanks.
cialis et insomni brand cialis nl buy online cialis 5mg cialis cipla best buy venta cialis en espaa look here cialis order on line cialis prices in england ou trouver cialis sur le net 5 mg cialis coupon printable low cost cialis 20mg
دوشنبه 20 خرداد 1398 03:32 ق.ظ

My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!
شنبه 18 خرداد 1398 01:41 ق.ظ

Great content. Regards!
cialis wir preise cialis online napol cialis flussig cialis from canada cialis kamagra levitra cialis 5 mg effetti collateral best generic drugs cialis 200 cialis coupon tadalafil 5mg cilas
جمعه 16 آذر 1397 04:28 ق.ظ

You actually said that well.
look here cialis cheap canada buy cheap cialis in uk cialis savings card cialis name brand cheap cialis 20mg preis cf order a sample of cialis cialis 20 mg best price cialis tablets australia cialis 20 mg cost achat cialis en itali
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:09 ق.ظ

Incredible tons of awesome advice.
cialis prezzo in linea basso chinese cialis 50 mg tarif cialis france cialis 20 mg effectiveness cialis price in bangalore only here cialis pills viagra vs cialis vs levitra cialis prices in england cialis pills in singapore acquistare cialis internet
سه شنبه 13 آذر 1397 03:04 ب.ظ

Amazing facts. Many thanks!
look here cialis order on line cialis pills price each cialis 20 mg effectiveness cialis tablets viagra vs cialis overnight cialis tadalafil opinioni cialis generico cialis dosage recommendations cialis kaufen cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 03:22 ق.ظ

You explained that wonderfully.
cialis generic cialis uk tadalafil generic cialis side effects cialis 30 day sample tadalafilo cialis super kamagra cialis 100 mg 30 tablet cialis online nederland ou acheter du cialis pas cher
یکشنبه 11 آذر 1397 02:47 ب.ظ

Kudos! Ample posts!

generic cialis review uk cialis dosage cilas cialis para que sirve we use it cialis online store import cialis cialis professional yohimbe cialis generico milano viagra vs cialis vs levitra tadalafil 20mg
یکشنبه 11 آذر 1397 03:06 ق.ظ

This is nicely expressed. !
cialis 200 dollar savings card cialis e hiv recommended site cialis kanada cialis for daily use acheter cialis kamagra cialis lowest price cialis sicuro in linea buying cialis on internet cialis arginine interactio click now cialis from canada
شنبه 10 آذر 1397 02:41 ق.ظ

Incredible plenty of superb tips!
compare prices cialis uk buy name brand cialis on line buy cialis online recommended site cialis kanada cialis farmacias guadalajara acquisto online cialis cialis pas cher paris tadalafil tablets prezzo cialis a buon mercato cipla cialis online
جمعه 9 آذر 1397 03:36 ق.ظ

Seriously tons of valuable facts!
walgreens price for cialis cialis 10 doctissimo enter site 20 mg cialis cost buy cheap cialis in uk we like it cialis price cialis authentique suisse generic cialis at walmart ou acheter du cialis pas cher cialis purchasing cialis generika
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:15 ق.ظ

Thank you, I enjoy it!
comprar cialis navarr costo in farmacia cialis we like it cialis price cialis kamagra levitra cialis italia gratis prix de cialis prescription doctor cialis buy cheap cialis in uk cialis tablets australia cialis reviews
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:44 ب.ظ

You actually suggested it terrifically.
are there generic cialis acquisto online cialis cialis 10mg prix pharmaci we recommend cheapest cialis cialis e hiv achat cialis en suisse cialis kaufen bankberweisung prices for cialis 50mg buying cialis in colombia cialis soft tabs for sale
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:42 ق.ظ

Appreciate it. Numerous knowledge.

cialis diario compra cialis for sale south africa where do you buy cialis cialis uk next day purchase once a day cialis buy generic cialis tadalafil generic 200 cialis coupon cialis qualitat cialis kaufen bankberweisung
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:24 ب.ظ

Regards! I appreciate this!
levitra without a doctor prescription levitra 20 mg bayer prezzo generic levitra levitra 20 mg levitra levitra 10 mg kopen levitra 10 mg prezzo buy levitra online buy generic levitra levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 12:44 ب.ظ

Wow tons of awesome info!
when can i take another cialis 40 mg cialis what if i take are there generic cialis we like it safe cheap cialis safe dosage for cialis cialis 5 mg canada discount drugs cialis pastillas cialis y alcoho cialis australia org tadalafilo
چهارشنبه 14 شهریور 1397 01:06 ق.ظ

Reliable postings. Thanks a lot!
canadian pharmacies shipping to usa drugs for sale usa drugs for sale deep web most reliable canadian online pharmacies drugstore online shopping reviews canadian pharmacies online prescriptions pharmacy canada canadian prescriptions online serc 24 mg canadian drug store canada pharmacies account
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:11 ب.ظ

Thank you. A good amount of write ups!

generic cialis at walmart acquisto online cialis viagra cialis levitra we recommend cialis best buy cialis kamagra levitra only best offers cialis use buy name brand cialis on line brand cialis generic costo in farmacia cialis cialis canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 05:23 ق.ظ

With thanks. Useful information!
cialis super kamagra cialis generisches kanada if a woman takes a mans cialis buy cialis online nz only best offers cialis use prezzo cialis a buon mercato ou acheter du cialis pas cher safe dosage for cialis cialis 5 mg effetti collateral cialis online
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:05 ب.ظ

You reported it well!
tadalafil 10 mg cialis online holland cialis patent expiration cialis generika cialis uk next day cialis flussig canadian drugs generic cialis cialis 20mg prix en pharmacie order generic cialis online price cialis per pill
چهارشنبه 7 شهریور 1397 09:59 ب.ظ
It іs noot mʏ fiгst time tto go to seee thiѕ web site, i
am browsing thіs site dailly annd ցet fastidious informatiօn from here еveгy day.
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:44 ق.ظ

Cheers! Helpful information!
buy generic viagra cheap how buy viagra sildenafil viagra buy viagra online pharmacy viagra purchase viagra online how to buy viagra without a prescription buy genuine viagra online buy sildenafil online uk get a prescription online for viagra where can you purchase viagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

علمی،فرهنگی،ورزشی،الکترونیک،ایران،اسکو،اس ام اس،جوک،ادبیات،شعر

مدیر وبلاگ : اسکویی
نویسندگان
نظرسنجی
سفر به کجا را بیشتر ترجیح میدهیدجستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قیمت طلا، ارز و سکه